ADAY GİZLİLİK BİLGİLERİ BİLDİRİMİ

Grisoft’a Hoş Geldiniz Kariyerinizi daha da geliştirmenize yardımcı olma konusunda sizinle birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz. Bekleyeceğiniz üzere, hizmetlerimizi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için sizin hakkınızda bilgi topluyor ve kullanıyoruz. 

Grisoft, gizliliğinizi korumayı ve saygı göstermeyi taahhüt eder. Bu Aday Gizlilik Bilgileri Bildirimi, gizliliğinizi korumak için attığımız adımların yanı sıra işlediğimiz bilgilerle ilgili gizlilik haklarınızı açıklar. Uzun olduğunu biliyoruz, ancak lütfen bu Bildirimi dikkatle okuyun. Yanda bir indeks mevcuttur, dolayısıyla tercih etmeniz halinde istediğiniz kısma geçebilirsiniz. 

Net olunması gereken bazı ifadeler

Öncelikle bu bildiride bazı kelimeleri nasıl kullandığımız konusunda net olmalıyız.

Bu aşikâr gibi görülebilir; ancak bu Bildirimde size “Aday” veya “Siz” olarak atıfta bulunulacaktır. 

“Biz” veya “Şirket” ifadesi geçtiğinde, Grisoft anlamına gelecektir. Kayıtlı ofisimizin adresi şudur: EVLİYA ÇELEBİ MAH. SADİ KONURALP CAD. IKSV VAKFI BLOK NO:5 İÇ KAPI NO:2 BEYOĞLU. Grisoft; kadrolama, geçici görevlendirme, bordro hizmetleri, işe alım ve seçim, test çözümleri, kariyer geçişi, yetenek geliştirme, eğitim ve öğretim, yeniden yerleştirme ve uluslararası hareketlilik gibi çeşitli İK (İnsan Kaynakları) faaliyetleri (‘Faaliyetlerimiz’) sunmanın yanı sıra başta kendi uygulamaları olmak üzere şirketlere de yazılım hizmetleri sağlamaktadır. 

Faaliyetlerimizi yürütmek adına, Şirket çeşitli BT sistemleri kullanmaktadır. Bazı durumlarda Şirket, adayları/personeli için Linkedin gibi veya benzer hizmetler veren sosyal ağlardan ve JotForm, Google Speadsheet ve Drive gibi uygulamalardan destek alarak işe alım hizmetleri sunmaktadır. Bahsedilen bu sistem ile ilgi alanlarınızla, becerilerinizle ve / veya deneyimlerinizle eşleşen, çalışmakla ilgilendiğinizi belirttiğiniz yerlerde olan işleri aramanızı, bu işlere başvurmanızı veya bizimle çalışmanızı sağlar.

Son olarak, bu bildiri siz ve aileniz gibi kişilere ilişkin bilgiler hakkında bir bildiridir. Sizinle ilgili bilgileri, fakat aynı zamanda sizinle alakalı ve sizin sahip olduğunuz fikirleri (Örnek olarak “Futbol hayranıyım”) içerir. Şirket hakkında bilgiler ile ilgili değildir (ancak bu ikisi bazen çakışabilir). Bu tür bilgilere bazen ‘Kişisel Bilgiler’, ‘Kişisel Tanımlanabilir Bilgiler’ veya ‘KTB’ adı verilir. Bu Bildiride ‘Kişisel Bilgiler’ terimini kullanıyoruz.

Şirket hangi kişisel bilgileri toplar ve kullanır?

Şirketin genellikle topladığı kişisel bilgiler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • İsminiz, doğum tarihiniz ve yeriniz, iletişim bilgileriniz ve nitelikleriniz (eğitim, öğrenim kursları ve staj), kimliğinizi ve çalışma hakkınızı kanıtlayan belgeler ve özgeçmişinizde listelediğiniz diğer bilgiler;
 • Eğer LinkedIn veya başka bir sosyal medya hesabını kullanarak başvuru yaparsanız: profil verileriniz;
 • Bizimle iletişime geçerseniz bazı durumlarda bu iletişimin kaydını tutacağız;
 • Personelimizden ve üçüncü taraflardan gelen, hakkınızdaki geri bildirimler; başkaları hakkında geri bildirim verdiğinizde, genellikle bunu da saklarız ve bu da sizin hakkınızdaki kişisel bilgilerdir (ne de olsa, sizin fikrinizdir);
 • Web sitemize / Formlarımıza yaptığınız ziyaretler hakkında; IP adresinizi, tarayıcınızı, zaman damgasını, konumunuzu, ülke trafik verilerinizi, konum verilerinizi, web günlüklerinizi ve diğer iletişim verilerinizi ve eriştiğiniz kaynakları içeren (ancak bunlarla sınırlı olmayan) bilgiler toplayabiliriz. Bu bilgi, web sitemize / formlarımıza yapacağınız ziyareti gelecekte daha kolay hale getirecektir. Örneğin, bizimle irtibat kurarken bulunduğunuz yere yakın şubelerce ilgilenilen işleri size önerebiliriz;
 • E-posta, SMS, telefon ve diğer pazarlama kampanyalarına nasıl yanıt verdiğinize ilişkin bilgiler de dâhil olmak üzere, pazarlama amaçları ve analizleri için bilgi toplayabiliriz. 
 • Eğitime veya benzer oturumlara katılım fotoğraflarınızı ve videolarınızı (oturum sırasında, size videonuzun veya fotoğrafınızın çekilmesini reddetme şansı verilecektir);
 • Herhangi bir engelinizin ve işyerinde sizin için yapmamız gereken düzenlemelerin detayları ve
 • Bazı durumlarda, yasalarca izin verildiği hallerde hassas kişisel bilgileri de toplayacağız (dolayısıyla, bazı ülkelerde eşit fırsatların izlenmesi için geçmişinizi soracağız).

Sizinle ilgili kişisel bilgileri neden kullanıyoruz?

Şirket, kişisel bilgileri aşağıdaki amaçlarla toplar ve işler: 

 1. Başvurmanız için size uygun işlerin/görevlerin sunulması, eğitim konusunda size yardım edilmesi veya işlere/görevlere başvurma sürecinin kolaylaştırılması gibi bizden beklediğiniz hizmetleri size sunmak için. Bu, CV’nizi incelemeleri için olası işverenlere göndermeyi ve e-posta, telefon, posta ve/veya farklı iletişim yöntemleriyle gelecekteki iş fırsatlarından sizi haberdar etmeyi kapsar. 
 2. Rızanızla, e-posta, mesajlaşma veya telefon gibi direkt pazarlama için iletişim bilgilerinizi de kullanabiliriz; 
 3. Daha iyi hizmet vermek için web sitemizi/Portal’ı veya diğer mevcut veya yeni sistemleri / süreçleri geliştirmek, test etmek ve geliştirmek için. Bu, temelde yeni BT sistemleri ve süreçleri bağlamında gerçekleşir, dolayısıyla, hakkınızdaki bilgiler, bu yeni BT sistemlerinin testinde ve sahte verilerin bu yeni BT sisteminin işleyişini tam olarak yineleyemediği işlemlerde kullanılabilir; 
 4. Örneğin, adayların farklı iş sektörleri ve coğrafyalar arasında konumlandırılmasının etkinliğini karşılaştırmak ve tespit ettiğimiz farklılıkları etkileyebilecek faktörleri tespit etmek amacıyla çalışmalar ve istatistiksel ve analitik araştırmalar yapmak için; 
 5. Verileri üçüncü taraflara aktarmak için (aşağıya bakınız); 
 6. Gerekli hallerde, herhangi bir yasal zorunluluğa uymak için ve
 7. Bilgilerinizi ayrıca aşağıdaki amaçlarla işleyebiliriz: 
  1. İnsanların, tesislerin, sistemlerin ve varlıkların güvenliğini ve korunmasını güçlendirmek için;
  2. İç politika ve prosedürlere uygunluğu izlemek için;
  3. Grisoft tarafından kullanılan iletişim ve diğer sistemleri yönetmek için (iç iletişim veri tabanları dâhil); 
  4. Olayları ve şikâyetleri araştırmak veya cevaplamak için;
  5. Eğitim oturumlarının fotoğrafları veya videoları söz konusu olduğunda, dahili olarak eğitim oturumlarının gerçekleştiğini ve bu oturumların içeriklerini rapor etmek (örnek olarak dahili güncellemelerde) ve dahili ve harici olarak benzer oturumları üçüncü kişilere pazarlamak için;
  6. Yükümlülükler ve haklara uymak ve polis, hükümet veya düzenleyiciler tarafından yürütülen soruşturmalarda işbirliği yapmak ve
  7. İleride tekrar işe alım sağlanacak ise bu bilgileri yeniden kullanmak için.

Bu konuda kanunlar ne diyor?

Kanunlara göre, sizin hakkınızda tuttuğumuz bilgileri işlemek için kanunda belirtilen bir gerekçeye sahip olmak durumundayız.

Grisoft ile veya Grisoft kanalıyla çalışırken, tüm bu amaçlar için kişisel bilgileri işleyişimiz; verileri kullanılan kişinin taraf olduğu bir sözleşmenin ifası (1 ve 6-7 no’lu amaçlar), yasal veya düzenleyici yükümlülüklere uyulması için gerekli işleme (6-7 no’lu amaçlar) ve/veya Grisoft’un kendisinin veya personelinin, sizin çıkarlarınızı veya temel haklarınızı veya özgürlüklerinizi uygunsuz bir şekilde etkilemeyen bir şekilde bir işi yürütmeye yönelik temel haklarını kullanma konusundaki meşru çıkarları dâhilinde gerekli işleme (1-5 ve 7 no’lu amaçlar) gibi işleme gerekçelerine dayalıdır. Grisoft’un meşru çıkarları için işleme gerektiğinde, işleyişin meşru menfaatlerimizin herhangi bir bireyin menfaatine üstün geleceği bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. Kişisel bilgilerinizi sadece bu gerekçelerden farklı olarak sadece sizin izninizle (ek bir işleme gerekçesi) işleyeceğiz.

Bize istediğimiz kişisel bilgileri vermek zorunda mısınız?

Kişisel bilgilerinizi bize vermek zorunda değilsiniz, ancak vermemeniz halinde sizinle çalışmamız ve hizmetlerimizi sunmamız neredeyse imkânsız hale gelir.

Sizinle ilgili bilgileri hiçbir insan müdahalesi olmadan mı işliyoruz?

Evet, zaman zaman yapıyoruz. Şirket, sizin ve müşterilerimizin bizden talep ettiğiniz hizmetler için otomatik sistemler / süreçler ve otomatik karar verme (profil oluşturma gibi) kullanabilir. Örneğin, müşterilerimiz iş için aday aradıklarında; müsaitliğinizi, becerilerinizi, ücretinizi ve bazı durumlarda müşterilerden derlememiz için aldığımız geribildirimleri dikkate alan otomatik ölçütleri kullanarak, müşterinin gereksinimlerini yerine getirme olasılığının yüksekliğine olduğuna göre adayları sıralayan bir liste derlemek adına listelerimizde bir arama gerçekleştirebiliriz. Bu, bazen, bu faktörlerin müşterilerin ihtiyaçlarıyla nasıl eşleştiğine bağlı olarak, sıranızın diğerlerinden daha yüksek olabileceği anlamına gelir.

Kişisel bilgilerimi ne kadar süre tutuyorsunuz? 

Şirket, kişisel bilgilerinizi bize kaydolduktan sonra 5 yıla kadar saklayabilir. Kanalımızla iş bulmakta başarılı olursanız, Şirketin süregelen yasal ve sözleşme yükümlülüklerine uymak için kişisel bilgilerinizi daha uzun bir süre tutması gerekir. Genel olarak; vergileriniz, iş akitleriniz ve mali bilgilerinizle (bordro verileri ve ödeme ile ilgili veriler dâhil) ilgili kişisel verilerinizi, 7 yıl boyunca ve diğer kişisel bilgileri ise 5 yıl boyunca saklarız. 

Verilerinizi üçüncü taraflara aktarıyor muyuz?

Yukarıda belirtildiği üzere, verilerinizi genellikle üçüncü taraflara açıklarız. Bu, yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için yapılır. Bunu aşağıdaki durumlarda yaparız:

 • Tedarikçilerimize yönelik olarak. Örneğin sizinle olan ilişkimizi destekleyecek idari ve operasyonel çalışmaları yürütmek için bir tedarikçi ile görüşebiliriz. Tedarikçi(ler), verilerinizin gizliliğini korumak ve gizliliğinize saygı duymak amacıyla sözleşme ve diğer yasal yükümlülüklere tabi olacak ve sadece işlevlerini yerine getirmeleri için gerek duyacakları verilere erişimleri olacaktır; ilgili tedarikçiler genellikle BT tedarikçileri (sizinle alakalı bilgiler dâhil olmak üzere BT sistemlerimize ev sahipliği yapan veya destekleyenler), yer yönetim şirketleri (binalarımızın fiziksel güvenliğiyle ilgilenen ve binalarımıza erişiminize izin vermek adına sizin hakkınızda bilgi sahibi olması gerekebilecek şirketler) ve arka ofis finans ve muhasebe yönetimi sağlayıcıları (borç ve alacak hesaplarını işlemek için adayların detaylarını tutması gerekebilecek sağlayıcılar) şeklindedir. Ayrıca, görüntülü görüşme ve beceri değerlendirme araçlarını da içerebilecek BT teknoloji hizmetleri ve çözümleri sağlayan tedarikçiler ile çalışabiliriz. 
 • Diğer ülkelerdeki Grisoft firmasıyla ortak çalışan firmalara yönelik olarak. Bunlar Avrupa Birliği içinde veya dışında yer alabilir; grubun farklı üyeleri farklı işlevleri yerine getirir ve bunun sonucu olarak bilgileriniz farklı nedenlerden dolayı onlarla paylaşılabilir:
  • Bilgiler, dünya çapında Grisoft için BT fonksiyonları sağlayan Grisoft firmasından eleman arayan bağlantıları ile paylaşılır; 
  • Ayrıca, pazarındaki fırsatlara ilgi duyduğunuzu belirttiğiniz, dünya çapındaki Grisoft üyeleri ile de bilgi paylaşılır veya Grisoft üyeleri bu pazarda gerekli veya yardımcı olacak belirli becerilere sahip olabileceğinizi belirtir.
 • Müşterilerimize/potansiyel işverenlerimize: Verilerinizi, ilgilenebileceğiniz işler/görevler teklif eden veya profilinizle ilgilenen müşterilerimizle paylaşacağız. Bize ve size yönelik olarak, verilerinizle ilgili sözleşme ve diğer gizlilik yükümlülüklerine uymaktan sorumludurlar.
 • Verilerimizi tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, yasal olarak yükümlü olduğumuzu veya bunu yapmaya yetkili olduğumuzu veya bunu yapmanın sağduyulu olacağını düşündüğümüzde; verilerinizi hükümet, polis, düzenleyici kurumlar veya kanun uygulayıcı kurumlarla paylaşacağız ve
 • Birleşme, devralma veya başka bir ticari işlemle ilgili (veya bunların uygulanmasıyla ilgili) durum tespitinin bir parçası olarak, verilerinizi potansiyel satıcıya veya alıcıya ve onların danışmanlarına açıklamamız gerekebilir. 

Verilerinizi Avrupa Birliği dışına aktarıyor muyuz?

Verileriniz, bir veya daha fazla başka ülkede, Avrupa Birliği içinde veya dışında aktarılabilir ve işlenebilir.

Verilerinizi, AB dışında; sadece Avrupa Komisyonunun size yönelik yeterli seviyede bir koruma sağladığına dair kanaat sahibi olduğu ülkelerde (bu ülkelerin bir listesine http://ec.europa.eu/justice/data-protection/international-transfers/adequacy/index_en.htm adresinden erişilebilir), veya Grisoft’un bilgilerinizin gizliliğini korumak amacıyla uygun emniyet tedbirleri aldığı yerlerde (bunun için genellikle Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan veri transfer sözleşme türlerinden birini kullanıyoruz; bunların nüshalarına http://ec.europa.eu/justice/data-protection/international-transfers/transfer/index_en.htm adresinden erişilebilir). 

Haklarınız neler?

Kişisel bilgilerinizin bir kopyasına erişme ve bir kopyasını alma hakkı

Kişisel bilgilerinizin herhangi birini işleme alıp almadığımıza dair teyit talebinde bulunabilirsiniz. Bu tür durumlarda, kişisel bilgilerinizin bazılarına (Portal üzerinden) ve bunların nasıl işlendiklerine dair belirli bilgilere erişebilirsiniz. Bazı durumlarda, size bilgilerinizin elektronik bir kopyasını vermemizi isteyebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi düzeltme hakkı  

Hakkınızda tuttuğumuz kişisel bilgilerin doğru olmadığını gösterebilirseniz, bu bilgilerin güncellenmesini veya düzeltilmesini isteyebilirsiniz. Mümkün olduğunda Self Servis Portalı’na erişmenizi ve kişisel bilgilerinizi doğrudan güncellemenizi öneririz. Eğer bu sistem hazır değilse [email protected] adresine ileterek güncelleme sağlatabilirsiniz.

Unutulma / verilerinizi sildirme hakkı

Belirli durumlarda, kişisel verilerinizin işlenmesini sınırlandırmamızı ve / veya kişisel verilerinizin silinmesini talep edebilirsiniz. İstediğiniz zaman böyle bir talepte bulunabilirsiniz ve Grisoft kabul edilmesi durumunda talebi değerlendirecektir, ancak bu hak, veriyi saklamak zorunda olduğumuz yasal haklara veya yükümlülüklere tabidir. Yasalar uyarınca kişisel bilgilerinizin silme isteğinizin kabul edilmesi gerektiğine karar verirsek, Grisoft bunu gereksiz bir gecikme olmadan yapar. Verileriniz silindikten sonra, sizinle ilgili bilgiler silindiğinde Şirketin size artık hizmet vermeyebileceğini lütfen unutmayın. Şirkete tekrar kaydolmak isterseniz, verilerinizi tekrar girmeniz gerekecektir. 

İtiraz hakkı 

Şirketin verilerinizi işlemesi şirketin meşru menfaatine (veya başka bir ek gerekçeye) dayanmıyorsa veya doğrudan pazarlama ile ilgili olduğu sürece, Şirketin özel durumunuza göre verilerinizi işleme koymasına itiraz edebilirsiniz. 

Haklarınızdan herhangi birini kullanmak isterseniz, lütfen Self Servis Portalı’na giriş yapın veya [email protected] adresinden bize e-posta gönderin.

Haklarınızı kullanmak için bize e-posta gönderdiğinizde, Şirket isteğinizi yerine getirmeden önce kendinizi tanıtmanızı isteyebilir.

Son olarak, yaşadığınız veya çalıştığınız yerdeki veya verilerinize ilişkin bir problemin gerçekleştiğini düşündüğünüz yerdeki veri koruma kurumuna şikâyette bulunma hakkınız mevcuttur. 

Grisoft Sistemlerini kullanırken veri güvenliği ne olacak?

Portal’a giriş bilgilerinizi, özellikle size verdiğimiz veya seçtiğiniz şifreyi güvenli tutmakla yükümlüsünüz. Bu giriş bilgileri sizin kullanımınız içindir. Giriş bilgilerinizi veya diğer hesap bilgilerinizi başka bir kişiyle/kişilerle paylaşamazsınız. Eğer bu sistem hazır değilse, verileriniz JotForm, Notion, Google Drive gibi platformlarda halka açık olmayan şekilde saklanmaktadır.

Bizimle nasıl iletişime geçebilirsiniz?

Bildirimize ilişkin herhangi bir sorunuz veya endişeniz olması, bilgilerinizi nasıl koruduğumuza dair ek bilgi istediğiniz (örnek olarak Avrupa dışında aktardığımız durumlarda) ve/veya Şirketin Grup Veri Koruma Yetkilisiyle (VKY) ve yerel Gizlilik Yöneticisiyle iletişime geçmek istemeniz durumunda, lütfen [email protected] adresinden yerel Gizlilik Yöneticisine e-posta gönderin.

Bu Bildiride yapılan değişiklikleri nasıl ele alıyoruz?

Bu Bildirinin şartları zaman zaman değişebilir. Bu Bildiride yapılan önemli değişiklikleri, bu web sitesinde ya da başka iletişim kanallarını kullanarak sizinle temasa geçmek suretiyle uygun bildirimlerle yayınlayacağız.

Başa dön